Esperal - działanie i stosowanie
Leczenie alkoholizmu jest zadaniem trudnym, które może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami dla osoby uzależnionej. Oczywiście odczuwa to również jej otoczenie, co jednak nie oznacza, że można i należy aspekty związane z funkcjonowaniem alkoholika zostawić na marginesie spraw. To nałóg, który potrafi realnie zniszczyć życie wielu osobom, więc podjęcie odpowiednich działań odwykowych i zmierzających do całkowitego odstawienia „procentów” jest zwyczajną koniecznością. Co można zrobić? Na pewno bezcenną pomocą będą specjaliści zajmujący się leczeniem alkoholizmu.
Profesjonalnie prowadzona terapia, o ile pacjent wykazuje chęć współpracy, może diametralnie zmienić sytuację i sprawić, że osoba borykająca się z nałogiem będzie na dobrej ścieżce do jego pokonania. Jednakże to proces, który wymaga czasu, a znalezienie optymalnej motywacji to z punktu widzenia alkoholika jedna z ważniejszych kwestii. Co wobec tego należy zrobić? Do grupy nieco radykalniejszych, ale stosowanych czasami rozwiązań, jest stosowanie w terapii alkoholizmu środków chemicznych o specjalnych cechach. Dobrym przykładem jest w tym kontekście wszywka esperal lublin aplikowana niektórych uzależnionym, stosowana również w innych częściach Polski.
Metoda nie jest nowa i choć budzi pewne kontrowersje, bywa postrzegana jako skuteczna w odniesieniu do niektórych pacjentów. Rozwiązanie to polega na umieszczeniu w cele pacjenta specjalnego woreczka zawierającego substancję chemiczną uwalnianą w momencie spożycia przez osobę chorą alkoholu. Konsekwencje tego posunięcia są na tyle nieprzyjemne, że wielu alkoholików zwyczajnie nie zaryzykuje sięgnięcia po wódkę czy inny napój wyskokowy. Z medycznego punktu widzenia wszywki blokują proces dehydrogenazy alkoholowej, co z kolei skutkuje gromadzeniem się w organizmie nałogowca aldehydu octowego.
Sposób kontrowersyjny, ale mogący skutecznie wspomóc walkę z uzależnieniem
Rosnące stężenie aldehydu wywołuje szereg bardzo nieprzyjemnych objawów, które są bardzo dotkliwe i odczuwalne. Osoba z zaszytym esperalem po wypiciu odczuwa duszności i mdłości, ma przyspieszone bicie serca, wzmożoną potliwość, wahania ciśnienie krwi, metaliczny posmak w ustach – samopoczucie jest generalnie fatalne. Do poważniejszych skutków ubocznych można zaliczyć także wystąpienie drgawek, a nawet zawału serca. Dolegliwości utrzymują się w typowym scenariuszu przez 4-10 godzin.
Taki sposób leczenia alkoholizmu zalicza się do kategorii terapii awersyjnych, które mają na celu wywołanie trwałej niechęci do alkoholu. Pojedyncza wszywka wystarcza na około 8-12 miesięcy i w tym czasie wzrost stężenia alkoholu we krwi będzie wiązał się z konsekwencjami opisanymi powyżej. Z uwagi na możliwe zagrożenie dla zdrowia i życia związane ze stosowaniem tego rozwiązania, metoda podlega ostrej krytyce, jednakże nie jest ona zakazana w polskim systemie prawnym. Oczywiście skuteczność „zaszycia się” jest zależna przede wszystkim od tego, czy równolegle prowadzona będzie konwencjonalna terapia.
Chodzi o działania obejmujące udział w mityngach, spotkaniach grup AA, a także terapię indywidualną ze specjalistą. Bez pracy nad sobą rezultaty z pewnością nie będą zadowalające. Wszywka esperal w Lublinie może być jednym z narzędzi radzenia sobie z nałogiem, ale wyłącznie jako swego rodzaju bezpiecznik stopujący osobę uzależnioną przed piciem. Liczą się pozostałe filary leczenia, o których nie wolno zapominać.